Rekuperacja

O Rekuperacji

Co to jest rekuperacja?

Pojęcie rekuperacji związane jest z odzyskiem energii, którą potem w dalszym procesie można przetwarzać. Analogicznie rekuperator jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie strat ciepła spowodowane instalacją wentylacyjną grawitacyjną. Podsumowując celem stosowanie rekuperatorów jest oszczędzanie energii oraz dostarczanie czystego i świeżego powietrza. Głównym zadaniem rekuperatora jest usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie świeżego powietrza z zachowaniem odpowiednich parametrów - temperatury, wilgoci, wydajności.

Ciepłe powietrze pobierane z zewnątrz za pomocą wentylatora nawiewnego przechodzi przez filtry, gdzie są usuwane zabrudzenia, kurz, pyłki i następnie jest wtłaczane do wymiennika ciepła. Jednocześnie zużyte powietrze z pomieszczeń jest wyciągane za pomocą wentylatora wywiewnego i również kierowane do wymiennika ciepła. Dwie masy powietrza dalej przetłaczane są przez wymiennik ciepła. W wymienniku ciepła następuje przemiana termodynamiczna. Latem chłód z powietrza wyciąganego z pomieszczenia jest przekazywany ciepłej masie powietrza napływającej z zewnątrz. Następnie ochłodzone świeże powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń, a zużyte wyrzucane na zewnątrz budynku. Czyli mamy proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Zimą proces przebiega następująco: chłodne powietrze zaciągnięte z zewnątrz jest ogrzewane ciepłem zużytego powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Sprawność temperaturowa procesu odzysku jest uzależniona m.in. od rodzaju zastosowanego wymiennika i materiałów z jakich jest wykonany.

Zalety rekuperacji:

Oszczędności:
- znaczna oszczędność kosztów ogrzewania o około 25 % do 40 %,
- podniesienie wartości budynku z uwagi na znacznie niższe wskaźniki zużycia energii potrzebnej na ogrzewanie co znajduje potwierdzenie w opracowanym obowiązkowo na koniec budowy świadectwu energetycznym,
- rezygnacja z mało elastycznych i kosztownych kominów wentylacji

Czyste i świeże powietrze przez cały rok:
- stały i regulowany dopływ świeżego powietrza w domu przez cały rok:
- w okresie letnim, gdzie tradycyjna wentylacja grawitacyjna zawodzi i jest niewystarczająca,
- w okresie zimowym, gdzie przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej z uwagi na straty ciepła ograniczamy dostęp świeżego powietrza.
- szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów,
- eliminacja nadmiaru wilgoci z łazienki, pralni, sauny i innych pomieszczeń,
- czyste powietrze pozbawione owadów, kurzu, pyłków z uwagi na zainstalowanie filtrów dla alergików,
- bardzo dokładna filtracja powietrza,

Podniesienie komfortu mieszkania poprzez:
- brak przeciągów,
- większy komfort akustyczny, ponieważ w domu z rekuperacją wszystkie okna pozostają zamknięte.

Masz pytania?